Föreläsare: Lars Wiberg, Sten Bergström
Tillfällen:
20 september 2010 Stockholm
Fullbokad
30 september 2010 Göteborg
Fullbokad
13 oktober 2010 Malmö
Fåtal platser kvar
11 november 2010 Stockholm
18 januari 2011 Stockholm
Längd: Heldag
Lokal: Visas i bokningsdialogen
Pris per deltagare: 7 500 kr exkl. moms
För att kunna genomföra ett bra ägarskifte i ett fåmansbolag såväl planerat som oplanerat - krävs en genomtänkt strategi med en kombination av familjerättsliga- och skatterättsliga åtgärder. Kursen behandlar olika överväganden och alternativ inför ägarförändringar i ägarledda företag – med betoning på aktiebolag. Med praktiska exempel går vi igenom metoder för försäljning externt eller överlåtelse internt inom familjen vid generationsskifte. Kursen behandlar hur man kan uppnå skattemässiga fördelar genom att använda familjerätten i den ekonomiska planeringen men även minska det ekonomiska risktagandet och underlätta ett ägarskifte inom familjen eller genom extern försäljning. Delägaravtalets, testamentets och andra familjerättsligadokuments betydelse för ägarskiftet berörs. Fördelarna med gåva och testamente till aktiebolag gås igenom. Kursen behandlar också olika möjligheter till skatteffektiva uttag och andra dispositioner som kan vidtas inför ett generationsskifte inom familjen eller en extern försäljning. Reglerna för kapitalbeskattningen vid utdelning och försäljning samt de s.k. 3:12-reglernas betydelse vid olika typer av ägande och ägarförändringar behandlas. Kursen är praktiskt inriktad och syftar till att ge dig som rådgivare konkreta lösningar och verktyg till att förstärka affärsrelationen med din klient och därmed skapa ett bättre affärsklimat.
Lars Wiberg, skattekonsult, Grant Thornton. Särskild inriktning på
ägarledda företag.
Sten Bergström, skattejurist, Grant Thornton. Särskild inriktning på
ägarledda företag.
Kursen vänder sig främst till advokater och andra jurister, revisorer, redovisningskonsulter och andra ekonomiska rådgivare m.fl. som biträder ägarledda företag och dess ägare.
Kursdokumentation lämnas av föreläsaren vid kurstillfället.
08.30–09.00
Inskrivning och frukost.
09.00–10.00
Pass I
10.15–12.00
Pass II
12.00–13.00
Lunch (ingår i priset).
13.00–14.30
Pass III
14.45–16.00
Pass IV
16.00-
Kursen avslutas.

I ovanstående sökfunktion kan du söka fram rätt seminarium via månad, ort, rättsområde, föreläsare, eller valt sökord. För ytterligare hjälp klicka på läs mer så kommer du till vår bokningsguide.
Läs mer