Föreläsare: Magnus Dalsvall
Tillfällen: Det finns tyvärr inga aktuella kurstillfällen. Anmäl gärna ditt intresse.
Den här kursen ger dig en bra plattform för att positionera dig och HR frågorna i ledningsgruppsarbetet. Vi kommer att ta upp och diskutera HR:s roll och funktion samt betydelse för att företaget ska utvecklas och vara lönsamt. Hur får du genomslag för dina idéer, hur säljer du in dina lösningar? Ta med dig ett eget ”case” så gör vi en plan. Vi ger dig de praktiska redskapen. Hur hanterar du invändningar, härskartekniker? Vi går igenom och ger tips på hur du kan förbereda dig. Vilken roll har HR? kortsiktigt – långsiktigt nu när kvartalsekonomin styr.
Magnus Dalsvall, har 25 års erfarenhet som
Personalchef/personaldirektör bland annat från SAS, BP, Telia Data, FMV och Solna stad. Driver nu företaget HR-akuten AB och är återkommande i olika debattartiklar och på sin HR-blogg.
Personalchef, HR-specialist, HR-generalist som arbetar eller sitter med ledningsgrupper.
Kursdokumentation lämnas av föreläsaren vid kurstillfället.
08.30–09.00 Inskrivning och frukost.
09.00–10.00 Strategiska HRfrågor, vad är det?
10.15–12.00 Hur man får igenom sina idéer, föreläsning och vi arbetar med Ditt egna case.
12.00–13.00 Lunch (ingår i priset).
13.00–14.30 Hur hanterar man invändningar?
14.45–16.00 HR:s ansvar och roll i ledningsgruppen
16.00- Kursen avslutas.
I ovanstående sökfunktion kan du söka fram rätt seminarium via månad, ort, rättsområde, föreläsare eller valt sökord. För ytterligare hjälp klicka på läs mer så kommer du till vår bokningsguide.
Läs mer
BG Institute är medlemmar i SAUF- Sveriges Auktoriserade Utbildningsföretag. SAUF kvalitetssäkrar utbildningsbranschen genom ett antal kriterier vi som medlemmar måste uppfylla. Auktorisationen är en garanti för hög kvalitet och seriös yrkesutövning och är till för dig som köpare av utbildning att värdera våra tjänster mot. Kontakta oss så kan vi berätta mer om vad detta innebär!