Föreläsare: Monique Wadsted, Johan Hirschfeldt, Stefan Wahlberg
Tillfällen: Det finns tyvärr inga aktuella kurstillfällen. Anmäl gärna ditt intresse.
Enligt demokratins mest grundläggande principer så är juridik resultatet av politik som i sin tur är resultatet av allmän opinionsbildning. I vårt moderna samhälle skapas opinionsbildning främst genom massmedia och den dagliga nyhetsförmedlingen.
Såväl struktur som praktisk tillämpning skiljer sig som bekant till stora delar mellan dessa tre hörnstenar inom demokratin. Både formalia och tankesätt är olika – inte minst när det gäller juridik och media. Många jurister har svårt att orientera sig i den moderna medievärlden och känner till och med en frustration över hur rättsfrågor och rättsväsende beskrivs där. Missuppfattningarna är många. Samtidigt inser de flesta jurister att media inte bara är en viktig del av vårt samhälle utan också ett möjligt verktyg för att kunna föra fram sina egna frågor och åsikter i den allmänna debatten.
Utbildningen syftar till att ge en grundläggande insikt, kunskap och inte minst förståelse för hur journalister arbetar och hur media fungerar praktiskt. Den tar också upp proaktiva frågor om hur man kan nå ut med sitt budskap och påverka. Utbildningens har fokus på hur man genom media kan tillvarata:
- klienters och uppdragsgivares intressen
- den egna byråns, verksamhetens eller bolagets intressen
- juridikens och rättstatens intressen i en ”högre” mening
- Hur media fungerar
- Hur journalister tänker
- Hur du hanterar media
- Hur media påverkar din verksamhet
Monique Wadsted, advokat på Advokatbyrån MAQS Lawfirm
Johan Hirschfeldt, Före detta justitiekanslern och hovrättspresidenten i Svea hovrätt som också har varit ledamot av Pressens opinionsnämnd.
Stefan Wahlberg, journalist och TV-producent
Jurister som kommer i kontakt med ämnet.
Kursdokumentation lämnas av föreläsaren vid kurstillfället.
08.30 – 09.00
Inskrivning och frukost
09.00 – 10.00
Pass I
10.00 - 10.15
Kaffepaus
10.15 – 12.00
Pass II
12.00 – 13.00
Lunch (ingår i priset).
13.00 – 14.30
Pass III
14.30 - 14.45
Kaffepaus
14.45 – 16.00
Pass IV
16.00
- Kursen avslutas
I ovanstående sökfunktion kan du söka fram rätt seminarium via månad, ort, rättsområde, föreläsare eller valt sökord. För ytterligare hjälp klicka på läs mer så kommer du till vår bokningsguide.
Läs mer
BG Institute är medlemmar i SAUF- Sveriges Auktoriserade Utbildningsföretag. SAUF kvalitetssäkrar utbildningsbranschen genom ett antal kriterier vi som medlemmar måste uppfylla. Auktorisationen är en garanti för hög kvalitet och seriös yrkesutövning och är till för dig som köpare av utbildning att värdera våra tjänster mot. Kontakta oss så kan vi berätta mer om vad detta innebär!