Nyhetsdag i lön
Om utbildningen
Årets viktigaste lönenyheter och praktiska konsekvenser inför 2027
Nyhetsdag i lön ger dig som arbetar praktiskt med lön en samlad uppdatering av årets viktigaste förändringar och vad du behöver förbereda inför 2027. Dagen tar upp aktuella lag- och regeländringar, arbetsgivardeklaration och rapportering samt frågor från Skatteverket och Försäkringskassan – med fokus på vad förändringarna innebär i det dagliga lönearbetet, från lönehantering och rapportering till arbetsgivarens skyldigheter och lönekonsultens ansvar.
Du får också en aktuell genomgång av skatt och förmåner, från skattefritt och skattepliktigt till förmånsvärdering, rapportering samt brutto- och nettolöneavdrag. Vi knyter därefter ihop lön och redovisning genom bland annat kontering, semesterlöneskuld, avstämningar och vanliga differenser mellan lönesystem, huvudbok och rapportering. Praktiska exempel visar hur olika lönehändelser påverkar redovisningen och var fel och differenser kan uppstå.
Dagen avslutas med hur lönekonsulten kan arbeta mer proaktivt och konsultativt. Med konkreta situationer från lönekonsultens vardag får du verktyg för att använda lönedata och avvikelser som grund för rådgivning, ställa rätt frågor och kommunicera risker och problem på ett konstruktivt sätt. Vi berör även hur AI och automatisering förändrar lönekonsultens roll och värdeskapande.
Moderator för dagen är Annica Kämpe, löneexpert och auktoriserad redovisningskonsult.
Efter kursen
Du har en uppdaterad helhetsbild av de viktigaste förändringarna inom lön inför 2027 och bättre förutsättningar att omsätta dem i det dagliga arbetet. Du kan lättare identifiera risker och differenser, förstå sambanden mellan lön och redovisning och arbeta mer proaktivt i dialogen med kunder och arbetsgivare.
Välj rätt kurs inom lön och redovisning
Denna kurs passar dig som vill ha en bred och aktuell uppdatering inom lön inför 2027, där regelnyheter, förmåner, redovisning och rådgivning ingår som delar av helheten.
Vill du fördjupa dig i flödet mellan lön och bokföring, avstämningar och personalrelaterade konton? Läs mer om Sambandet mellan lön och redovisning.
Förkunskap och nivå
Du bör ha grundläggande kunskaper i lönehantering och erfarenhet av att arbeta praktiskt med lön. Kursen är en aktualitetsdag för yrkesverksamma och utgår inte från nybörjarnivå.
Som deltagare får du kunskap om:
Vad säger deltagarna?
Vem bör delta?
Nyhetsdagen vänder sig till dig som redan arbetar praktiskt med lön och behöver hålla dig uppdaterad inför 2027, exempelvis:
- Lönekonsulter
- Löneekonomer
- Kundansvariga redovisningskonsulter med ansvar för lönefrågor, rapportering eller rådgivning

Kursintyg och utbildningstimmar
Kursintyg utfärdas efter genomförd utbildning. Om du tar del av den inspelade kursen on demand krävs även ett godkänt resultat på kontrollfrågorna för att utbildningstimmarna ska kunna tillgodoräknas som vidareutbildning.
Aktualitetstimmar
Kursen är validerad av Srf och ger dig som är lönekonsult 3,5 aktualitetstimmar.
Kursprogram
Föreläsare
Annica Kämpe
Auktoriserad redovisningskonsult & auktoriserad lönekonsultFrågor om utbildningen?
Har du frågor om kursens innehåll, önskar du boka för en större grupp eller vill du veta mer om hur vi kan anpassa utbildningen som en internkurs för ditt företag?
