⭐ 5,0 av 5,0 (1 omdömen)
Checkbox
Sveriges främsta föreläsare
Checkbox
30 dagar on demand ingår
Checkbox
Auktoriserat utbildningsföretag

Välkommen till vår nya kurs om heta frågor inom entreprenadjuridiken, med fokus på aktuella risker och utmaningar i entreprenadprojekt. Föreläsare är advokaterna Rolf Andersson och Olof Johnson som tillhör landets mest erfarna experter på entreprenadjuridik.

Bygg- och anläggningsbranschen präglas just nu av ökade kostnader, fler tvister, pressade marginaler och en marknad där både beställare och entreprenörer riskerar obestånd. I den miljön blir förståelsen för praktisk entreprenadjuridik viktigare än någonsin – särskilt för dig som ansvarar för beslut som påverkar avtal, ekonomi, risker och projektets genomförande.

Vad beror det ökade antalet tvister i branschen på? På vilket sätt kan man arbeta proaktivt och undvika tvister och om det nu blir tvist hur ska man agera för att undvika juridiska och ekonomiska förluster? Ofta ligger svaret i att tidigt identifiera risker och möjligheter. En del av det arbetet är att både som beställare, entreprenör och konsult klokt hantera ”avvikelser” från AB-systemet redan under kalkylskedet, men också att prioritera kontraktsadministrationen under produktionstiden; och ha koll på alla formaliabestämmelser och frister som kan ställa till även för den bäste projektledaren.

Högsta domstolen har i två nya avgöranden talat om hur entreprenadavtal ska tolkas och flera hovrätter har kommit med ett antal vägledande avgöranden i entreprenad- och konsulttvister. Flera av dessa domar får praktisk betydelse för dig som är verksam inom bygg- och fastighetssektorn och kan vara nyttiga att känna till. Det gäller såväl i tidiga skeden, kalkyl och upphandling som under produktion respektive eftermarknadsskede.

Vi kommer även gå igenom hur obestånd hos beställare/entreprenör påverkar projektet och vilka skydd du har – eller saknar. Vi kommer även kort gå igenom försäkringsfrågor i entreprenadprojekt – vad täcks, vad täcks inte och vilka krav du måste känna till.

Vi kommer också titta lite i kristallkulan på de viktigaste förändringarna och bakgrunden till revideringen av nya standardavtal AB 25/ABPU 25 samt pågående arbete med AMA AF 26 och vad dessa dokument kan komma att erbjuda samhällsbyggnadssektorn.

Föreläsare är advokaterna Rolf Andersson och Olof Johnson som tillsammans har över 80 års erfarenhet av entreprenad- konsulträttsliga frågor, skadestånd och försäkring. De tillhör landets mest erfarna experter på entreprenadjuridik och har under ett halvt sekel utbildat samhällsbyggnadssektorn i entreprenad- och konsulträtt.

Som deltagare får du kunskap om:

  • En praktisk genomgång av nya avgörande från Högsta domstolen gällande tolkning av entreprenadavtal
  • Varför tvister uppstår och hur man undviker dem genom att arbeta proaktivt
  • Hantering av s.k. ”AB-avvikelser” och vikten av god kontraktsadministration
  • Förändringar och bakgrund till revidering av nya standardavtal AB 25/ABPU 25 och ny AMA AF 26 och hur de kan komma att påverka just din verksamhet när de väl blir verklighet
  • Obeståndsfrågor
  • Försäkringsfrågor

Vem bör delta:

Denna kurs riktar sig i första hand till praktiskt verksamma inom beställar-, entreprenör- eller konsultföretag. Det kan vara projektchefer, projektledare, byggledare, upphandlare, platschefer, arbetschefer, affärschefer etc. kort och gott alla som på något sätt kommer i kontakt med AB-systemet i sin verksamhet och vill undvika fallgroparna.

Efter kursen:

Efter kursen har du blivit uppdaterad på vad som är de stora ”snackisarna” just nu inom entreprenadjuridiken, samt fått med dig verktyg för att praktiskt hantera viktig entreprenadjuridiska frågor i din vardag samt en spaning in i framtiden och de avtal som kanske kommer gälla i minst 20 år framåt.

Förkunskap och nivå:

Grundläggande kunskaper i AB-systemet är en fördel.

Kursdokumentation:

I kursdokumentationen ingår PPT-bilder för åhörare och blandade kunskapsdokument. Kursdeltagarna ombeds ha tillgång till AB 04/ABT 06 (röda och gula boken) eller den s.k. samlingsvolymen (orangea boken).

 


Är ni flera från organisationen som är intresserade av denna kurs?

Läs här för mer information om våra organisationsanpassade utbildningar.

08.30 – 09.00
Inskrivning och frukost

09.00 – 10.15
Pass I
Inledning och dagens agenda.
Genomgång av de senaste årens viktigaste domstolsavgörandena inom entreprenad- och konsulträttens område och vilken praktisk betydelse de får för den som är verksam inom bygg- och fastighetssektorn

10.15 – 10.30
Fikapaus

10.30 – 11.45
Pass II
Hantering av s.k. ”AB-avvikelser” under projektets olika skeden
Vikten av god kontraktsadministration. Skriftlighetskrav och tidsfrister. Hur undviker man fallgropar som medför att tid och pengar inte längre kan regleras?
Likheter och olikheter mellan branschens olika standardavtal för entreprenad, underentreprenad, konsulttjänster och materialköp samt försäkringsavtalet

11.45 – 12.45
Lunch (ingår i priset)

12.45 – 14.15
Pass III
Varför tvister uppstår och hur man undviker dem genom att arbeta proaktivt
Vad är bra att tänka på om man ändå hamnar i tvist?
Likheter och olikheter mellan branschens olika standardavtal för entreprenad, underentreprenad, konsulttjänster och materialköp samt försäkringsavtalet

14.15 – 14:30
Fikapaus

14.30 – 16:00
Pass IV
Förändringar och bakgrund till revidering av nya standardavtal AB 25/ABPU 25 och ny AMA AF 26 och hur de kan komma att påverka just din verksamhet när de väl blir verklighet.
Frågestund.

16.00
Kursen avslutas

Frågor om kursen?

Telefon: 08-579 366 00
E-post: info@bginstitute.se
Kontakta oss: Kontakta oss

ANMÄLAN

Pris

9.900 kr (exkl. moms)

Kurstillfällen

T.o.m. 04 Apr 2026

On Demand
T.o.m. 04 Apr 2026

Utbildningstimmar: 6

Ingår i Kompetensabonnemang

Läs mer

Kurstillfället kommer även att livesändas. Efter genomförd kurs har du tillgång till en inspelad version i 30 dagar. Du behöver således inte vara på plats för att delta och kan även delta i efterhand.

FÖRELÄSARE

presentation-board 3
Image of Olof Johnson
Olof Johnson
Advokat
Olof Johnson har lång erfarenhet inom entreprenad- och konsulträtt och verkar för beställare, entreprenörer och konsulter med rådgivning och tvistlösning....
Läs mer
presentation-board 2
Image of Rolf Andersson
Rolf Andersson
Advokat
Advokat Rolf Andersson från AG Advokat har- efter tjänstgöring i tingsrätt och hovrätt samt arbete under ett antal år som...
Läs mer

Tidigare deltagare om kursen

⭐ 5,0 av 5,0 (1 omdömen)

Kurser för dig

fastighet
Fastighetsrätt | Hyra & arrende
Hyresrätten till lokal - avtal och uppsägning
4,69 av 5,0 (16 omdömen)
Stockholm 17 Apr 2026 Platser finns
Livesändning 17 Apr 2026 Platser finns
On demand T.o.m. 17 Maj 2026 Platser finns
TILL KURSEN
fastighet
Fastighetsrätt | PBL | VA- och vattenfrågor
Dagvatten tar ingen hänsyn till administrativa gränser
4,65 av 5,0 (27 omdömen)
On demand T.o.m. 12 Mar 2026 Platser finns
TILL KURSEN
fastighet
Entreprenadrätt | Fastighetsrätt | Förhandlingsteknik | Hyra & arrende
Förhandlingsteknik i fastighetsprojekt
4,74 av 5,0 (32 omdömen)
Stockholm 12 Okt-13 Okt 2026 Platser finns
Livesändning 12 Okt-13 Okt 2026 Platser finns
TILL KURSEN