Från maskindirektiv till maskinförordning – CE-märkning, ansvar och krav i praktiken

Från maskindirektiv till maskinförordning – CE-märkning, ansvar och krav i praktiken

4.59 (47 omdömen)
Kursstart
04 Feb 2027
Plats
BG Institute, Stockholm
Tid
6 timmar

Om utbildningen

Så hanterar du maskinförordningens krav vid inköp, integration och förändring av maskiner

Maskinförordningen (EU) 2023/1230 ersätter maskindirektivet och ska börja tillämpas den 20 januari 2027. För organisationer som köper in, bygger om, integrerar eller förändrar maskiner innebär det nya krav på bland annat ansvar, dokumentation och hantering av förändringar.

Under den här praktiska heldagskursen får du lära dig hur reglerna påverkar projekt, upphandlingar och anläggningar i praktiken, för både nya och befintliga maskiner. Vi går igenom CE-märkning, tillverkaransvar och vem som ansvarar när en produkt släpps ut på den europeiska marknaden. Du får också följa hur EU-regler omsätts i praktiska krav i projekt, upphandling och interna anvisningar.

Vi behandlar även riskbedömning, teknisk och digital dokumentation, harmoniserade standarder samt hur ansvar kan uppstå när flera leveranser eller gränssnitt tillsammans bildar en maskinlinje eller anläggningsdel.

Teoretiska genomgångar varvas med exempel och övningar där du bland annat får arbeta med riskbedömning och formulering av kravtext i förfrågningsunderlag.

Föreläsare är Jenny Pyykkönen, certifierad maskinsäkerhetsspecialist med lång erfarenhet av maskinsäkerhet, CE-märkning och standardisering.

Efter kursen

Efter kursen har du en tydligare förståelse för hur maskinförordningen påverkar organisationer som köper in, integrerar, tillverkar eller förändrar maskiner. Du kan bättre bedöma vem som får tillverkaransvar och vad som krävs när flera leveranser tillsammans bildar en maskin eller maskinlinje.

Du har också en praktisk grund för riskbedömning, dokumentationskrav, standarder och kravställning i upphandlingar inför att maskinförordningen börjar tillämpas den 20 januari 2027.

Förkunskap och nivå

Inga särskilda förkunskaper krävs. Kursen är praktiskt inriktad och passar både beställare och andra ansvariga roller samt tekniska specialister som arbetar med maskiner, upphandling, projekt eller förändringar i anläggningar.

Som deltagare får du kunskap om:

CE-märkningens syfte, tillverkarens ansvar att visa att produkten uppfyller tillämpliga krav och ansvarsfördelningen mellan olika aktörer
De viktigaste förändringarna i maskinförordningen (EU) 2023/1230 inför den 20 januari 2027
Skillnaden mellan färdig och delvis fullbordad maskin, konsekvenserna för beställare och vem som kan bli tillverkare i juridisk mening
Riskbedömning samt vilken teknisk och digital dokumentation som krävs, när den ska vara tillgänglig och hur EU-försäkran hanteras
Hur harmoniserade standarder används för att uppfylla grundläggande hälso- och säkerhetskrav, hur de tas fram och används i kravarbete
Hur ansvar kan uppstå vid ombyggnad, integration och väsentlig förändring
Hur tydliga krav i förfrågningsunderlag kan minska risken för oklart CE-ansvar

Vad säger deltagarna?

4.59 Snittbetyg

”Som helt grön i ämnet så var det väldigt mycket information att försöka ta in. Om jag hade haft mer grundläggande info om CE-märkning så hade jag nog fått ut mer av kursen. Men det var en bra kurs, bra material.”

Morgan Ljungberg Outokumpu

”Vi landade i en grupp där många inte hade varit med i denna typ av riskbedömning tidigare, så det tog lite tid att förstå och komma igång.”

Jonas Berglund Sweco Sverige AB

”Verifierat betyg – ingen kommentar.”

Petter Rimfors Upstage

”Verifierat betyg – ingen kommentar.”

Adam Johansson Högryds Elteknik AB

”Verifierat betyg – ingen kommentar.”

Karin Bergquist Scania CV AB

”Verifierat betyg – ingen kommentar.”

Tommy Hörner Norrtälje Vatten och Avfall AB

”Komplext ämne, där inte allt hinns med på en dag, men gett en bra och tydlig grund till vad MD och tillverksansvar innebär.”

Viktor Gunnarsson Kan-Elen Lindesberg AB

”Mycket bra innehåll på helt rätt nivå. Övningen blir vad den blir, dock intressant då olika personer har olika input.”

Mattias Sandqvist Impianti AB

”Omniprocess arbetar inte så mycket med maskindirektivitet, men med CE-dokument.”

Jonas Adolfi OmniProcess AB

”Verifierat betyg – ingen kommentar.”

Erik Hjort Hjort i Rotvik AB

Vem bör delta?

Kursen riktar sig framför allt till dig som ansvarar för inköp, projekt, integration eller förändringar av maskiner, exempelvis:

  • Projektledare, inköpare och beställare
  • Anläggningsägare och personer som ansvarar för förändringar i anläggningar
  • Maskintillverkare, konstruktörer och projektörer
  • Dokumentationsansvariga
  • Företagsledare och beslutsfattare
  • Personer som arbetar med arbetsmiljö, säkerhet eller teknisk kravställning

Kursprogram

08.30 – 09.00 – Inskrivning och frukost
09.00 – 10.15 – Pass I
CE-märkning, lagstiftning och ansvar
10.15 – 10.30 – Fikapaus
10.30 – 11.45 – Pass II
CE-märkningsprocessen, standarder och dokumentation
11.45 – 12.45 – Lunch (ingår i priset)
12.45 – 14.15 – Pass III
Riskbedömning och praktisk gruppövning
14.15 – 14.30 – Fikapaus
14.30 – 16.00 – Pass IV
Väsentlig förändring, gränssnitt och kravtext i upphandling 
16.00 – Kursen avslutas

Föreläsare

Jenny Pyykkönen

Jenny Pyykkönen

Certifierad maskinsäkerhetsspeciallist, Ordförande och projektledare för ISO199/WG11
Jenny Pyykkönen är certifierad maskinsäkerhetsspecialist och leder internationella standardiseringsgrupper. Hon arbetar med maskinsäkerhet, CE-märkning och standardutveckling på både nationell och internationell nivå.
LÄS MER
KONTAKT & INTERNKURS

Frågor om utbildningen?

Har du frågor om kursens innehåll, önskar du boka för en större grupp eller vill du veta mer om hur vi kan anpassa utbildningen som en internkurs för ditt företag?