Obeståndsrätt för revisorer och redovisningskonsulter

Obeståndsrätt för revisorer och redovisningskonsulter

4.58 (47 omdömen)
Tid
6 timmar

Om utbildningen

Lär dig hantera obestånd – skydda dig mot personligt ansvar vid rekonstruktion och konkurs.

 

I en lågkonjunktur är det viktigt att ha aktuell och relevant kunskap om obeståndsrätten. I denna kurs får du kunskap om hur du skyddar dig mot personligt betalningsansvar, vilka förutsättningar det finns för en företagsrekonstruktion och vem som är ansvarig, vad som händer vid en konkurs och vad du bör tänka på om din avtalsmotpart får ekonomiska problem. Kursen tar även upp hur styrelse och revisor skyddar sig mot personligt betalningsansvar.

Denna kurs, med advokaterna Hans Renman, Emma Berglund Uväng och Johan Hörnberg från Advokatfirman Schjødt, passar bolagsfunktionärer i allmänhet och revisorer och redovisningskonsulter i synnerhet. Även rådgivare kan ha nytta av kursen.

Som kursdeltagare får du kunskaper om:

  1. Bolaget får ekonomiska problem
  • Varningssignaler
  • När uppkommer risk för personligt ansvar för bolagsfunktionärer inklusive revisorn (t.ex. kontrollbalansräkningsansvar, företrädaransvar, skadeståndsansvar enligt aktiebolagslagen och straffrättsligt ansvar)?
  • Hur skyddar sig funktionärerna mot personligt betalningsansvar?
  • Vilken roll har revisorn/redovisningskonsulten?
  1. De ekonomiska problemen fortsätter
  • Vad är förutsättningarna för att inleda en företagsrekonstruktion?
    – Insolvens- och likviditetstestet
    – Livskrafttestet
    – Kravet på ordnad bokföring
  • Vilken roll har revisorn/redovisningskonsulten under en företagsrekonstruktion?
  • Vem bestämmer i en företagsrekonstruktion: styrelsen eller rekonstruktören?
  • Hur skyddar sig styrelsen och revisorn mot personligt betalningsansvar?
  • Vad händer i en företagsrekonstruktion?
  • Hur många företagsrekonstruktioner lyckas?
  • Kan rekonstruktören framställa krav på personligt betalningsansvar mot bolagsfunktionärer inklusive revisorn?
  1. De ekonomiska svårigheterna kan inte hanteras i en företagsrekonstruktion
  • Går det att undvika personligt betalningsansvar genom att ge in en ansökan om konkurs?
  • Vilken roll har revisorn/redovisningskonsulten i en konkurs?
  • Vad händer i en konkurs?
  • Kan konkursförvaltaren framställa krav på personligt betalningsansvar mot bolagsfunktionärer inklusive revisorn?
  1. Att tänka på om din avtalsmotpart får ekonomiska svårigheter
  • Risk för hävning
  • Förskottsbetalning
  • Återvinning – risk för återgång av avtal
  • Straffrättsligt ansvar vid mottagande av betalning

Syfte/mål med utbildningen:

Du får kunskap om de risker som finns för bolagsfunktionär och vilka alternativa handlingssätt som finns för att minimera riskerna. Du får även kunskap om de olika insolvensrättsliga förfarandena företagsrekonstruktion och konkurs. Slutligen får du veta hur du ska undvika att drabbas om ni avtalsmotpart får ekonomiska svårigheter.

Målgrupp:

Revisorer, redovisningskonsulter och styrelseledamöter. Kursen passar även rådgivare, som advokater och andra jurister, som vill få mer kunskap om obeståndsrätt.

Nivå/förkunskaper:

Grundläggande kunskaper om ekonomi.

Vad säger deltagarna?

Vi är stolta över våra höga betyg från branschens experter.
4.58 Snittbetyg

”Verifierat betyg – ingen kommentar.”

Lennart Samuelsson Revikum Revision i Stockholm AB

”Verifierat betyg – ingen kommentar.”

Linda Aronson Mälarkonsult Ekonomi AB

”Verifierat betyg – ingen kommentar.”

Marina Sokolova Lysekonomi AB

”Verifierat betyg – ingen kommentar.”

Viktorija Trofimova Lysekonomi AB

Kursprogram

08.30 – 09.00 – Inskrivning och frukost
09.00 – 10.15 – Pass I
Bolaget får ekonomiska problem (se p. 1 ovan)
10.15 – 10.30 – Fikapaus
10.30 – 11.45 – Pass II
De ekonomiska problemen fortsätter (se p. 2 ovan)
11.45 – 12.45 – Lunch (ingår i priset)
12.45 – 14.15 – Pass III
De ekonomiska svårigheterna kan inte hanteras i en företagsrekonstruktion (se p. 3 ovan)
14.15 – 14:30 – Fikapaus
14.30 – 16:00 – Pass IV
Att tänka på om din avtalsmotpart får ekonomiska svårigheter (se p. 4 ovan)
16.00 – Kursen avslutas

Föreläsare

Emma Berglund Uväng

Emma Berglund Uväng

Advokat – Advokatfirman Schjødt
Emma Berglund Uväng är advokat och delägare på Advokatfirman Schjødt och har lång erfarenhet av att agera rådgivare åt företag i insolvenssituationer. Hon utses regelbundet som rekonstruktör vid företagsrekonstruktion, konkursförvaltare och likvidator.
LÄS MER
Hans Renman

Hans Renman

Advokat – Advokatfirman Schjødt
Hans Renman är advokat och delägare på Advokatfirman Schjødt. Han är specialiserad på kredit- och insolvensrätt och förordnas ofta som konkursförvaltare. Han är rankad som en av de ledande insolvensjuristerna i Sverige, i bland annat Legal 500 och Chambers and Partners.
LÄS MER
Johan Hörnberg

Johan Hörnberg

Advokat & delägare
Johan Hörnberg är advokat och delägare vid Advokatfirman Schjödt, specialiserad på kredit- och insolvensrätt och ofta förordnad som konkursförvaltare.
LÄS MER
Tommy Hallsten

Tommy Hallsten

LÄS MER
KONTAKT & INTERNKURS

Frågor om utbildningen?

Har du frågor om kursens innehåll, önskar du boka för en större grupp eller vill du veta mer om hur vi kan anpassa utbildningen som en internkurs för ditt företag?