Hållbarhet kan bli en momsrisk – så undviker du misstagen

Hållbarhet kan bli en momsrisk – så undviker du misstagen

Om utbildningen

Ska det vara moms på gåvor och försäljning av begagnade varor? Det är ett par av frågorna som tas upp på detta webbinarium om moms och hållbara initiativ.

Hållbarhet är ett populärt brett begrepp och företagen tar allt fler initiativ för att vara hållbara. En del initiativ tas för att det börjar komma fler och fler lagkrav om hållbarhetsrapportering men en del initiativ tas för att de innebär rena kostnadsbesparingar eller är bra för varumärket. Det kan till exempel gälla:

  • bättre användning av material och återvinning av förpackningar i satsningar på cirkulär ekonomi
  • initiativ för företagets anställda
  • insatser för samhället företaget är en del av genom till exempel donationer
  • försäljning av begagnade saker för att ta hand om andrahandsvärdet
  • ändrade leveranskedjor för att minska utsläpp

💡 Vill du fördjupa dig? Under heldagskursen ”Moms och hållbarhetsfrågor” går Madlen ännu djupare in i ämnet och ger dig konkreta verktyg för att stärka din roll.

Eftersom momsen är en transaktionsbaserad skatt finns det en momsfråga för alla initiativ som tas och moms behöver ibland redovisas även om företaget inte får en intäkt och det inte ställs ut någon faktura. Detta webbinarium ger dig några exempel på situationer då moms ska redovisas utan att det har ställts ut en säljfaktura. På webbinariet får du också en översiktlig bild om de särskilda momsreglerna för begagnatmarknaden som kan vara fördelaktiga att använda.

Som deltagare på webbinariet får du en översikt om:

  • När moms ska redovisas vid gåvor och donationer
  • Momsregler vid försäljning av begagnade varor
  • Särskilda momsregler för begagnatmarknaden
  • Momsfrågor vid återvinning och cirkulära initiativ
  • Vad som gäller vid ändrade leveranskedjor

Vem bör delta:

Ekonomichefer, redovisningsansvariga, redovisningskonsulter, revisorer, skatteansvariga, skattekonsulter m. fl.

Efter webbinariet:

📝Här hittar du presentationen från webbinariet.

Kursprogram

09:30 – Introduktion till NIS 2 och den nya cybersäkerhetslagen
Bakgrund och syfte med direktivet Hur ser den svenska lagstiftningsprocessen ut?
10:30 – Vilka omfattas? Tillämpningsområde och definitioner
Väsentliga och viktiga entiteter Sektorer som omfattas: energi, transport, bank, hälsa m.fl.

Föreläsare

Madlen Espenkrona

Madlen Espenkrona

Skattejurist
Madlen Espenkrona är skattejurist med fokus på momsfrågor och har lång erfarenhet från rådgivning såväl i bolag som i konsultverksamhet.
LÄS MER
KONTAKT & INTERNKURS

Frågor om utbildningen?

Har du frågor om kursens innehåll, önskar du boka för en större grupp eller vill du veta mer om hur vi kan anpassa utbildningen som en internkurs för ditt företag?