Redovisning, Skatt
Byten mellan K2 och K3 för årsredovisningen
Rätt regelverk, rätt vägval – få full koll på byten mellan K2 och K3 och vad de innebär för redovisningen.
Välkommen till en kurs om hur du byter regelverk för din årsredovisning, vägen från K2 till K3 och tvärtom. Var förberedd inför de stora förändringar som väntar 1 januari 2026!
Efter en total översyn av regelverken remitterade Bokföringsnämnden (BFN) 2023 förslag till omfattande ändringar av K2 Årsredovisning i mindre företag (BFNAR 2016:10), och ändringar av K3 Årsredovisning och koncernredovisning (BFNAR 2012:1). En av de större frågorna handlar om att fler företag ska tillämpa K3 i stället för K2, bland annat samtliga bostadsrättsföreningar oavsett storlek och även övriga företag med en eller flera byggnader som väsentlig tillgång. Även företag med väsentliga uppskjutna skatter ska tillämpa K3 enligt remissen. Flera kriterier finns, i syfte att renodla användningen av K2 till mindre företag med enklare förhållanden.
BFN förväntas besluta om de nya regelverken i juni 2025, med krav på tillämpning för räkenskapsår som börjar 1 januari 2026 och senare. Många företag kan därmed komma att behöva byta regelverk från K2 till K3 inom kort. I en del fall kan bytet också gå åt andra hållet, att företag som i dag tillämpar K3 men skulle kunna rymmas inom K2 byter åt andra hållet.
Vare sig företag byter till K3 eller från K3 så är det en hel del att tänka på. I den här kursen går vi igenom reglerna för byte till K3 respektive K2 på ett systematiskt sätt, så att du får kännedom om vilka delar av procedurerna som är tillämpliga i just ditt fall.
Som deltagare får du kunskap om:
- Skillnaderna mellan K2 och K3
- Nyheterna 2026
- Proceduren för att byta till K3
- Ingångsbalansräkning
- Korrigeringar, jämförelsetal, noter
- Övergången till komponentavskrivningar
- Proceduren för att byta till K2
- Ingångsbalansräkning
- Korrigeringar, jämförelsetal, noter
- Övergången till enhetsavskrivningar
Vem bör delta:
Kursen riktar sig till dig som upprättar eller granskar årsredovisningar, som t.ex.:
- Redovisningskonsulter
- Revisorer
- Ekonomichefer, redovisningschefer
- Övrig ekonomipersonal
Är ni flera från organisationen som är intresserade av denna kurs?
Läs här för mer information om våra organisationsanpassade utbildningar.
08.30 – 09.00
Inskrivning och frukost
09.00 – 10.15
Pass I
Nyheterna i K2 och K3
Skillnaderna mellan K2 och K3
10.15 – 10.30
Fikapaus
10.30 – 11.45
Pass II
Proceduren för att byta från K2 till K3
11.45 – 12.45
Lunch (ingår i priset)
12.45 – 14.15
Pass III
Övergången till komponentavskrivningar
14.15 – 14:30
Fikapaus
14.30 – 16:00
Pass IV
Proceduren för att byta från K3 till K2
16.00
Kursen avslutas
Frågor om kursen?
Telefon: 08-579 366 00
E-post: info@bginstitute.se
Kontakta oss: Kontakta oss
ANMÄLAN
Pris
9.900 kr (exkl. moms)
Kurstillfällen
Stockholm
16 Feb 2026
Livesändning
Kurslokal:
BG Institute
On Demand
T.o.m. 16 Mar 2026
Utbildningstimmar: 6
Ingår i Kompetensabonnemang
Kurstillfället kommer även att livesändas. Efter genomförd kurs har du tillgång till en inspelad version i 30 dagar. Du behöver således inte vara på plats för att delta och kan även delta i efterhand.
FÖRELÄSARE

