Vitesklausuler i kommersiella avtal
Om utbildningen
Vitesklausuler förekommer sedan lång tid i en rad olika kommersiella avtal samtidigt som den fortfarande är en svårhanterad klausultyp. David Dryselius, jur. dr, som 2019 disputerade på en avhandling av avtalsviten, belyser och reder ut både de vanligaste problemen och hur klausulen kan användas på bästa sätt.
Kursen utgår från en vanlig vitesklausul, och utifrån denna gås en rad olika problem och frågor kring klausulen igenom. Frågorna har till stor del gemensamma nämnare, eftersom de styrs av dispositiva rättsregler. Detta gör i sin tur att parterna själva kan avtala om vitesklausulens innehåll. Men samtidigt kräver detta att parterna från början är medvetna om vilka problem klausulen kan medföra, och att i och med ny praxis från Högsta domstolen måste parterna vara mer noggranna än tidigare. Bilden från underrättspraxis är annars att vitesklausulen handhas slentrianmässigt, eftersom den är så pass vanlig och har förekommit så pass länge, men att det också är på grund av att den används på det sättet som problemen uppstår.
Till vitesklausulen hör också frågor om jämkning. Till skillnad från vad som gäller för det kontraktuella skadeståndet är jämkningsinvändningar förhållandevis vanliga i tvister om viten och de bygger på att gäldenären av olika anledningar menar att det är oskäligt att betala det avtalade vitesbeloppet. I och med att jämkningen av vite ska göras enligt 36 § avtalslagen och eftersom tillämpningsområdet för denna bestämmelse har utökats på senare år innebär det nya svårigheter för parter och domstolar.
Som deltagare får du kunskap om:
- Vad en vitesklausul är
- Hur en vitesklausul förhåller sig till närliggande rättsregler och rättsområden
- Förutsättningarna för att jämka vitesbeloppet
Målgrupp:
Anställda på advokatbyrå som arbetar med kommersiella avtal, inklusive entreprenadavtal, samt bolagsjurister, domare och andra jurister som kommer i kontakt med vitesklausuler.
Syfte:
Att kunna identifiera hur en vitesklausul ska användas och vilka problem den kan medföra samt hur man ska argumentera i jämkningsfrågor.
Vad säger deltagarna?
Vi är stolta över våra höga betyg från branschens experter.Kursprogram
Föreläsare
David Dryselius
Jur. dr. i civilrättFrågor om utbildningen?
Har du frågor om kursens innehåll, önskar du boka för en större grupp eller vill du veta mer om hur vi kan anpassa utbildningen som en internkurs för ditt företag?
