Ny som chef

Ny som chef

4.89 (25 omdömen)
Kursstart
20 Sep 2027
Plats
BG Institute, Stockholm
Tid
12 timmar

Om utbildningen

Stå tryggare i chefsrollen från start

Att gå från medarbetare eller specialist till chef innebär en ny roll med större ansvar och nya förväntningar. Du behöver skapa resultat genom andra, fatta beslut, prioritera och samtidigt bygga fungerande relationer med dina medarbetare.

Ny som chef är en praktisk tvådagarskurs som ger dig en grund för den första tiden i chefsrollen. Teori varvas med reflektion, diskussion och övningar, med utgångspunkt i tre centrala delar av chefskapet: att leda dig själv, andra och verksamheten.

Att leda dig själv

Du arbetar med självinsikt och självkännedom och med hur ditt eget beteende påverkar ditt ledarskap.

Att leda andra

Du får verktyg för motivation, tillit och anpassat ledarskap samt för feedback, svåra samtal och konflikter.

Att leda verksamheten

Du arbetar med prioritering, delegering och beslutsfattande samt tydlighet kring mål, ansvar och resultat. Du får också en introduktion till de formella ramarna för chefsrollen.

Efter kursen

Efter kursen har du en tydligare bild av vad chefsrollen innebär och vilka krav som följer med övergången till att leda andra. Du har fått praktiska verktyg för att leda dig själv, dina medarbetare och verksamheten samt för att hantera vanliga situationer och samtal i chefsvardagen.

Välj rätt kurs för dig som är ny som chef

Detta är en sammanhållen tvådagarsutbildning för dig som vill bygga en praktisk grund inom hela chefsrollen – från självledarskap och grupputveckling till beslutsfattande, svåra samtal och chefsansvar.

Medvetet ledarskap passar dig som vill fördjupa ditt personliga ledarskap med fokus på självinsikt, värderingar, emotionell intelligens och psykologisk trygghet.

Arbetsrätt för chefer – från anställning till avslutande av anställning passar dig som vill fördjupa dig i de arbetsrättsliga frågor som följer med personalansvar – från anställning till avslut.

Förkunskap och nivå

Inga särskilda förkunskaper krävs. Kursen är en grundläggande och praktiskt inriktad chefsutbildning för dig som är ny i rollen eller står inför ditt första chefsuppdrag.

Som deltagare får du kunskap om:

Självkännedom och hur ditt beteende påverkar ditt ledarskap
Motivation, tillit och grupputveckling
Ledarstilar, neuroledarskap och situationsanpassat ledarskap
Prioritering, delegering och beslutsfattande
Feedback, svåra samtal, konflikthantering och lönesamtal
Grundläggande arbetsrätt och chefsansvar

Vad säger deltagarna?

4.89 Snittbetyg

”Verifierat betyg – ingen kommentar.”

Mattias Pålsson Ekströms Värmetekniska AB

”Väldigt bra och givande kurs”

”Magnus var väldigt bra att få en engagerad grupp och att få alla delar intressanta”

Sanna Peterson Hallberg Intea Campus AB

”Väldigt bra att delta på plats, är så nöjd med allt”

”Verifierat betyg – ingen kommentar.”

Frida Carlsson Cushman & Wakefield Sweden AB

”Verifierat betyg – ingen kommentar.”

Christer Hedberg Stockholmsregionens Försäkring AB

”nöjd med helheten!”

Christopher Brandt Gylle Mec AB

”Verifierat betyg – ingen kommentar.”

Karl Sjögren Forslunds Tvätt AB

”Verifierat betyg – ingen kommentar.”

”Gärna en fortsättningskurs”

Vem bör delta?

Kursen vänder sig framför allt till dig som nyligen har blivit chef eller står inför ditt första chefsuppdrag.

  • Nyblivna chefer
  • Blivande chefer
  • Chefer som vill repetera och stärka sina grundläggande kunskaper i chefskap och ledarskap

Kursprogram

Dag 1
08.30 – 09.00 – Inskrivning och frukost
09.00 – 10.15 – Pass I
• Chefsrollen och att vara ny som chef
10.15 – 10.30 – Fikapaus
10.30 – 11.45 – Pass II
• Självkännedom
11.45 – 12.45 – Lunch (ingår i priset)
12.45 – 14.15 – Pass III
• Utvecklande ledarskap och olika typer av ledarskap • Formalia och arbetsrätt
14.15 – 14.30 – Fikapaus
14.30 – 16.00 – Pass IV
• Lönesamtal
Dag 2
08.30 – 09.00 – Inskrivning och frukost
09.00 – 10.15 – Pass I
• Grupputveckling
10.15 – 10.30 – Fikapaus
10.30 – 11.45 – Pass II
• Motivation och neuroledarskap
11.45 – 12.45 – Lunch (ingår i priset)
12.45 – 14.15 – Pass III
• Situationsanpassat ledarskap • Delegering och beslutsfattande
14.15 – 14.30 – Fikapaus
14.30 – 16.00 – Pass IV
• Feedback och svåra samtal • Konflikthantering
16.00 – Kursen avslutas

Föreläsare

Magnus Österholm

Magnus Österholm

Chef, projekt- och programledare
Magnus Österholm har över två decenniers erfarenhet som chef, projekt- och programledare inom teknik och förändringsledning, och är verksam inom industri och telekom.
LÄS MER
KONTAKT & INTERNKURS

Frågor om utbildningen?

Har du frågor om kursens innehåll, önskar du boka för en större grupp eller vill du veta mer om hur vi kan anpassa utbildningen som en internkurs för ditt företag?