Nyheter på momsområdet

Nyheter på momsområdet

4.85 (105 omdömen)
Kursstart
23 Sep 2026 Fler datum finns
Plats
BG Institute, Stockholm Fler orter finns
Tid
6 timmar

Om utbildningen

Moms – allt du behöver veta om nya regler, rättsfall och tolkningar

Reglerna kring momshantering är krångliga, det görs oförutsägbara tolkningar, ständiga förändringar samt anpassningar till EU – vilket gör att alla företag berörs. Reglerna är komplicerade, svåra att tyda och blir därmed lätta att hantera felaktigt. Det kan innebära oönskade konsekvenser som till exempel straffavgifter och andra onödiga kostnader.

Denna kurs ger dig en uppdatering kring de nyheter som finns på området, vilket inkluderar bland annat aktuella rättsfall samt nya ställningstaganden från Skatteverket.

Kursen varvar teori med praktiska exempel, aktuella rättsfall samt ställningstaganden som spänner över flera områden.

Inom fastighetsmomsen finns många komplicerade områden som du måste behärska för att kunna ge goda råd och fatta bra beslut. Komplicerade regler innebär att det är lätt att göra fel, och dessa fel kan kosta mycket pengar.

Du får en uppdatering kring de bestämmelser om var olika tjänster och varor ska beskattas inom EU samt redovisning och rapportering av försäljning av tjänster och varor till och från andra EU länder. Det är också nödvändigt att veta vilka dokument som du måste ha för att kunna bevisa att du har hanterat din försäljning momsmässigt korrekt.

Det är viktigt att hålla sig uppdaterad då det hela tiden sker förändringar. För att undvika negativa momskonsekvenser och optimera företagets resultat bör alla gå en momskurs vartannat år för att hålla sig uppdaterad.

Alla nyhetsdagar på BG Institute utgår från aktuella rättsfall, lagändringar och trender. Den slutgiltiga agendan fastställs därför närmare kursdatumet.

Under senaste nyhetsdagen behandlades bland annat

  • Nya regler samt kommande förslag
  • Aktuella rättsfall samt förhandsbesked och EU domar
  • Aktuella ställningstaganden från Skatteverket som påverkar de svenska företagens momsredovisning
  • Aktuella momsfrågor kopplade till omstruktureringar och momshantering inom koncerner
  • Momsregler för e-handel
  • Uppdateringar från EU som påverkar rättstillämpningen i Sverige. Obligatorisk e-fakturering – nya EU-regler. Hur ligger Sverige till?
  • Aktuella frågeställningar rörande fastighets- samt byggmoms och hantering av blandad verksamhet
  • Nytt och aktuellt om momsavdrag – blandad verksamhet och billeasing
  • Personalförmåner – senaste nytt om moms vid löneavdrag

 

Vad säger deltagarna?

4.85 Snittbetyg

”Verifierat betyg – ingen kommentar.”

Emma Hallkvist Kungshem AB

”Kanske lite långa pass, någon mer bensträckare hade varit skönt ;-)”

”Verifierat betyg – ingen kommentar.”

Johan Henningsson Henningssons Revisionsbyrå i Norrtälje AB

”Verifierat betyg – ingen kommentar.”

Johan Salin Conastro AB

”Verifierat betyg – ingen kommentar.”

Yvonne Rossdeutscher ECIT Services F&A AB

”Verifierat betyg – ingen kommentar.”

Klara Grünberg Upplands Väsby Kommun

”Verifierat betyg – ingen kommentar.”

Mattias Carlsson Vadstena Bokföringsbyrå AB

”Verifierat betyg – ingen kommentar.”

Kristina Lagerström Kungshem AB

”Verifierat betyg – ingen kommentar.”

Maggie Fagergren SVF Revision i Karlstad AB

”Pia är fantastisk som alltid, bästa föreläsaren någonsin!”

Larysa Vellis CMI Group AB

Vem bör delta?

Kursen riktar sig till dem som kommer i kontakt med mervärdesskattelagen i olika sammanhang, exempelvis revisorer, redovisningskonsulter, CFO, ekonomiansvariga på företag, advokater samt andra personer som i sin yrkesverksamhet kommer i kontakt med momsfrågor. Utbildningen är till för dig som behöver klara av företagets svåraste momsfrågor.

Kursprogram

08.30 – 09.00 – Inskrivning och frukost
09.00 – 10.15 – Pass I
• Inledning & nyheter
10.15 – 10.30 – Fikapaus
10.30 – 11.45 – Pass II
• Aktuella rättsfall & ställningstaganden
11.45 – 12.45 – Lunch (ingår i priset)
12.45 – 14.15 – Pass III
• Momshantering i koncerner & aktuella momsfrågor i fastighetsbranschen
14.15 – 14:30 – Fikapaus
14.30 – 16:00 – Pass IV
• Internationell handel & alltid aktuella momsfrågor
16.00 – Kursen avslutas

Föreläsare

Pia Hedberg

Pia Hedberg

Skattejurist
Pia Hedberg är skattejurist och delägare på Grant Thornton, specialiserad på momsfrågor. Hon är en av BG Institutes mest uppskattade föreläsare och har snart 20 års erfarenhet av att undervisa inom skatterätt. Med ett engagerande och pedagogiskt sätt gör hon komplexa ämnen både begripliga och inspirerande.
LÄS MER
KONTAKT & INTERNKURS

Frågor om utbildningen?

Har du frågor om kursens innehåll, önskar du boka för en större grupp eller vill du veta mer om hur vi kan anpassa utbildningen som en internkurs för ditt företag?