Offentlig försvarare
- uppfyller du kraven?

Advokatsamfundet beslutade den 13 juni 2024 att införa kvalifikationskrav för advokater som vill ta uppdrag som offentlig försvarare. Det grundläggande utbildningskravet innebär att alla advokater som blir ledamöter i Advokatsamfundet från och med den 1 januari 2025 måste ha genomgått brottmålsutbildning om 18 timmar. Läs mer.

Våra kurser:

  • Uppfyller Advokatsamfundets krav.
  • Ger kursintyg efter genomförd kurs.
  • Går att repetera i 30 dagar.

Boka dina 3 kurser i 1 steg

För att uppfylla kraven behöver du gå tre heldagskurser eller motsvarande för att uppnå 18 timmars utbildning. För att underlätta detta för dig har vi plockat fram ett urval av kurser som uppfyller kraven. Du väljer enkelt vilka kurser du vill gå via nedan formulär. Dessutom betalar du endast 22 275 kr (ord. pris 29 700 kr).

Vår rekommendation är att man går Grundläggande kurs i brottmål – uppdraget som försvarare  ihop med två av följande kurser:

Paketpris

- välj 3 kurser och betala 22 275 (ord. pris 29 700 kr).
Välj dina tre kursdagar:
Grundläggande kurs i brottmål
Aktuella straffrättsfrågor 2025
Straffprocessuella tvångsmedel
Förhörsteknik i brottmål
Bevisning i brottmål
Narkotikabrott i praktiken – fördjupningskurs
Sexualbrottsmålen i praktiken
Rättspsykiatri II – fördjupning i brott och beteende
Straffrättslig nyhetsdag 2025
Jag vill delta:*
Har du Kompetensabonnemang?

Genom att slutföra denna beställning godkänner jag Villkor och Integritetsskyddspolicy.

*